Czym jest technologia SLA?
Technologia SLA ( ang. Stereolitography ) jest to metoda drukowania modeli 3D polegająca na naświetleniu płynnej żywicy przy użyciu lasera. Model powstaje poprzez warstwowe utwardzanie światłoczułej żywicy laserem o odpowiedniej długości. Technologia SLA w branży druku 3D na którą czekało wiele branż z uwagi na dokładność wydruków. Najbardziej cieszy się popularnością wśród dentystów, branży lotniczej, samochodowej, wojskowej. Wiązka lasera powoduję łączenie się w coraz dłuższe łańcuchy polimerów czego efektem jest bryła o zamierzonym kształcie.
W jaki sposób powstaje wydruk?
Żywica w formie płynnej umieszczana jest w zbiorniku ( resin tank ) automatycznie z pojemnika ( cartridge ). Laser znajduje się bezpośrednio pod zbiornikiem z przezroczystym dnem. Wiązka lasera utwardza żywice w odpowiednim miejscu tworząc warstwę modelu. Platforma robocza odrywa utwardzoną warstwę poruszając się w górę. Następnie obniża się i zanurza w płynnej żywicy, gdzie proces utwardzania się powtarza. Metodą przyrostową, warstwa po warstwie powstaje model.
Jak wygląda postprocesing, czyli obróbka wykańczająca w technologi SLA?
Wydrukowany model 3D należy opłukać z nieutwardzonej żywicy a następnie poddać utwardzeniu promieniom UV, nadaje to modelom pełna wytrzymałość. Dalsza obróbka polega na mechanicznym usunięciu podpór oraz połączeń podpór z modelem. Na wydrukowany model 3D może być nałożona dodatkowa powierzchnia lakieru. Taki model 3D może być lakierowany, malowany, czy też chromowany.
Czym charakteryzują się modele wydrukowane w technologii SLA?
Modele charakteryzują się dużą dokładnością i doskonałym odwzorowaniem szczegółów. W zależności o użytej żywicy modele 3D stają się twarde i wytrzymałe, elastyczne, odporne na wysokie temperatury, transparentne. Z biegiem czasu dokładność w druku 3D uległa trzykrotnej poprawie. Obecnie wydrukowane modele w technologii SLA są z dokładnością do 80 micronów w osiach X i Y. Technologia ta umożliwia wydrukowanie modeli z bardzo dużą szczegółowością. Główną konkurencyjną technologią zaczyna być technologia DLP, o której więcej przeczytacie w kolejnym wpisie.
© 2020 Copyright detal3D. All rights reserved.